( 0212 ) 320 28 00
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

X-Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

4 kez görüntülendi
X-Ray Cihazı Nasıl Çalışır?

Günümüzde bir çoğumuz x-ray denilen cihazı iş merkezleri, alışveriş merkezleri, havaalanı vb. gibi ortamlarda görmüştür.

Peki hiç düşündünüz mü? x-ray cihazı nasıl çalışır?
X-ışını tarayıcısının çoğunda iki kaynak kullanılır; biri üstte asılı dururken diğeri yanda durur. Bu şekilde, aynı pakete ait iki farklı bakış açısı anında elde edilir; bu, bir taraftan engellenmiş olabilecek bir nesnenin tanımlanmasına yardımcı olabilir ve herhangi bir nesneyi gizleme çabalarını ortadan kaldırır.

X-ray sistemi iki seviyeli X-ışını yoğunluğu sağlar. Bu iki seviye, iki düzlem X-ışını merkezi bir sensörle birleştiğinde paket içeriği hakkında herhangi bir konvansiyonel X-ışını sisteminden daha fazla bilgi sağlanır. Bilgiler, tanımlama algoritmaları kullanılarak içeriği tanımlayan bilgisayara gönderilir. Ardından, algoritmalar çantadaki nesnelerin Z etkin sayısı ve kütle yoğunluğunu hesaplar. Bazı cisimlerin aynı z efektif sayıları ve kütle yoğunluğu değerleri tek tek, ancak her ikisi de birleştirildiğinde, bilinmeyen bir maddenin kimliğini ortaya çıkar.

Makinenin bir tarafından gönderilen X ışınları, karşı taraftaki bir çift dedektör tarafından tanımlanır. Torba kurşunla kaplanmış perdeler arasından girdiğinde, nesneler X-ışını enerjisinin bir kısmını absorbe eder, yani, bagajlarınızdan geçen X-ışınlarının diğerlerinden daha az enerjiye sahip olacağı anlamına gelir.

X-ışınları, enerji ve konumlarının kaydedildiği diğer taraftaki plaka benzeri dedektörlere vurur. Daha sonra, düşük enerjili X-ışınlarını bloke eden ikinci detektör, birinci dedektörün sadece yüksek enerjili X-ışınları tespit ettiği anlamına gelen bir filtreden geçirilir. İki çıktıyı karşılaştırarak makine, cisimlerin yerlerini ve yoğunluğunu gösteren bir görüntü oluşturur.

Bilgisayar algoritmaları nesneyi tanımlar ve şüpheli bir nesne durumunda operatör otomatik olarak uyarılır. Yasadışı bir materyal belirlendiğinde, en son teknolojileri kullanarak, IBS / Scantech, her iki görüşte de karbon taslağını göstererek yeniden kontrol edilir. Operatör daha sonra malzemeyi doğru bir şekilde karakterize etmek için Z-etki sayısını ve kütle yoğunluğunu kullanabilir; bu da yanlış alarmları azaltırken kontrol ve güvenliği arttırır.

Unu kokainden, pudrayı patlayıcıdan gelen sinyal gücüyle ayıran teknolojidir. Geleneksel sistemlerin çoğunda, görüntü büyütme, 3D görünüm oluşturma, renk kodlama, ters resim oluşturma ve kayan pencere oluşturma yeteneğiyle birlikte, eğitim ve performans arttırımı beraber tehdit oluşturan görüntü kolayca tespit edebilmektedir.

 

X-ray cihazlarında elde edilen görüntülerde kağıt, yiyecek ve patlayıcı gibi organik malzemeler turuncu, mavi veya yeşil renkler ise metal ve camdan oluşur. Materyal yoğunlaştıkça, rengin daha koyu renkte görünür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
x-ray xray x ray