( 0212 ) 320 28 00
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

X-Ray Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

840 kez görüntülendi
X-Ray Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

X-Ray cihazları insanların çok yoğun olduğu bölgelerde güvenliği sağlama noktasında çok büyük öneme sahiptir. Bu nedenle xray cihazlarının bakımını göz ardı etmememiz gerekmektedir.

x-ray cihazının sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmasını sağlamak için bu cihazlar hakkında kullanım bilgisinin yanı sıra cihazı düzgün ve temiz kullanmakta gerekmektedir. Böylelikle x-ray cihazının ömrünü uzatabilir ve yüksek performansla çalışmasını sağlayabiliriz.

Bu yazımızda siz xray cihazı kullanıcılarına x-ray cihazlarının ( parçaları ve ekipmanlarının ) bakımlarıyla ilgili bazı ipuçlarını paylaşacağız.

  • X ışını göstergesini kontrol ediniz. x-ray ışını sistemin çalışma durumunu gösterir. Gösterge çalışmıyorsa hemen x-ray göstergesi onarılmalı ve ya değiştirilmelidir.
  • X-ray cihazının tüm kontrol üniteleri test edilmelidir. ( Klavye, acil stop butonları, cihaz üzerindeki düğmeler ve gösterge ledleri)
  • xray cihazlarının bandının ileri – geri ve durdurma komutunu algılayıp algılamadığını kontrol ediniz.
  • Tünel içerisinde herhangi bir cismin kalıp kalmadığını kontrol etmek için açılışta tünel temizleme yapıp yapmadığını kontrol ediniz.
  • X-ray cihazı tarama yapmadığında cihazının bandının durdurulması gerekmektedir. Cihazın bant motoru ne kadar çok dönerse ömrü o kadar kısalacaktır.
  • X-Ray cihazının giriş ve çıkışında bulunan kurşun alaşımlı perdelerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer bu perdelerde herhangi bir problem, hasar varsa perdelerin değişmesi gerekmektedir.
  • X-ray cihazının motoru kontrol edilmelidir. Hasarlı motorda yağ sızıntısı olabilir. Bu sızıntı cihazın elektronik aksamına veya geçen bağajlara zarar verebilir, gürültüye ve motorun aşırı yüklenmesine sebep olabilir.
  • xray cihazının alçak ve yüksek voltajdan herhangi bir zarar görmemesi için UPS hattından beslenmesi daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.
  • X ışını teşhis arayüzünden x ışını değerleri kontrol edilmelidir. Ayar yapılması gerekiyorsa  bu ayarlar yetkili personel tarafından yapılması gerekmektedir.

Cihazla oluşan herhangi bir sorunda öncelikle yetkili personelden destek alınmalıdır. Yetkisiz kişilerin müdahalesi sonucu x-ray cihazında daha büyük hasarlara yol açılabilir.

X-ray cihazınıza bakım yaptırmak istiyorsanız www.dengeelektronik.com.tr adresinden bizimle irtibata geçebilir en uygun teklifleri alabilirsiniz.

Kaynak: X-Ray Cihazlarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
x-ray xray x ray