• info@powerguardtr.com
  • +90 212 320 28 00
  •    Dosyalar
Sağlığa Zararlımı?

X-Ray Cihazlarının Sağlığa Zararı Var mı?X-Ray cihazlarının günümüzde ki önemi her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Modern toplulukta kitlesel artışlar, terör tehtidleri ve genel şiddet olaylarının arttığı son dönemlerde tehlikeli madde ve cisimlerin tespitinde ve büyük bir caydırıcılık sağlamakta olan x-ray cihazlarının insanların güvenliğini sağlamakta şüphesiz vazgeçilmez bir öneme sahiptir.

Peki hayatımızda bu kadar öneme sahip olan, neredeyse artık marketlerde bile güvenliği sağlamak için kullanılan xray cihazı sağlık açısından bir tehlike yaratıyor mu ?

Çoğu kişi bu cihazların radyasyon yaydığını ve sağlığa çok büyük zarar verdiğini düşünmekte. X-ray cihazlarının ışınları insan sağlığına zararlımı bunu kısaca değerlendirelim.

X-ray cihazının yaydığı radyasyonun iyonlaşmamış radyasyon olduğunu bilmiyordunuz değil mi? İnsanların endişe ettiği x-ray cihazı radyasyonu aslında gereksiz bir engişedir çünkü xray cihazının yaydığı radyasyon cep telefonu, bilgisayar monitörü vb gibi cihazların yanında neredeyse hiçbirşeydir. Bazı perspektifler için, yalnızca cep telefonu, bilgisayar monitörü vb cihazların saldığı radyasyonun yıllık dozajı 3.600 μSv’dir (μSv, bir radyasyon birimi’dir). x-ray cihazının radyasyon dozu yaklaşık .01 μSv’dir.

Olaya bir de şöyle bakalım

Tek bir muz için radyasyon yaklaşık 0.098 μSv’lik bir dozajdır. Gerçekten, bir muz yemek metal detektörden daha çok zarar verir. Bu nedenle, onlardan çıkan radyasyon miktarı, düzenli olarak halka açık yerlere gitmekte olan insanlar için bile nispeten zararsızdır.

İnsanlar hâlâ x-ray cihazlarının, metal kapı dedektörlerinin radyasyonunun hamile kadınlar için zararlı olduğuna dair endişeleri olabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, xray cihazından yayılan radyasyon miktarı, çoğumuz günlük olarak diğer elektronik ürünlerden etkilendiğimiz radyasyon miktarından daha azdır. Sağlık Fiziği Topluluğuna göre, x-ışını bagaj tarayıcısı tarafından verilen radyasyon miktarı güvenlidir. Onlara göre, gıda, ilaç, bebek biberonları veya başka herhangi bir ürün x-ray cihazları veya metal kapı dedektöründen geçirirken üzerinde uzun vadeli bir etki yoktur. Yani, xray cihazları hamile kadınlar için güvenlidir.

Hatta yapılan bir araştırmada x-ray cihazları ve metal kapı dedektörlerinin diğer x-ışını salınımı yapan cihazlarla karşılaştırılmış ve sonuçlar aşağıdaki gibi paylaşılmıştır.

-50 kez geçmek= 1 dişçi ziyaretinde alınan radyasyona

-1000 kez geçmek= 1 göğüs filmine

-4000 kez geçmek= 1 mamografiye

-200,000 kez geçmek= 1 mide tomografisine denk olarak hesaplanmıştır.

Ve yine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Çetin Çelenk güvenlik kontrolü yapmak amacıyla kullanılan x-ray cihazı ve metal kapı dedektörlerinin insan sağlığına herhangi bir etkisi olmadığını endişe duyulmadan rahatlıkla bu cihazların kullanılabileceğini söylemiştir.

İlgili Haberler